تماس سریع با گروه مهندسی پارسا آی تی

کانال تلگرام - پارسا آی تی صفحه اینستاگرام گروه مهندسی پارسا آی تی صفحه فیسبوک گروه مهندسی پارسا آی تی

پنل کاربری:    ورود | ثبت نام     

مرکز ماهر(مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) آمار آلودگی یک سال اخیر کشور را منتشر کرده ‌است. گزارش‌های منتشره از آلودگی‌های اینترنتی، حاکی از رکوردزنی بات‌نت‌های ثبت‌شده از ابتدای سال جاری است.

مرکز ماهر گزارش داد: گسترش بات‌نت‌ها در سال جاری

بات‌نت (Botnet) شبکه‌ای از چندین کامپیوتر است که مخفیانه و بدون اطلاع صاحبان‌شان، توسط یک بات مستر (Bot Master) برای انجام فعالیت‌های مخرب و اغلب حملات DDoS یا ارسال ایمیل‌های هرزنامه تحت کنترل گرفته شده‌است. در دی‌ماه سال جاری در مجموع ۱۰ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۶۵۶ بات گزارش شده‌است. این تعداد در مقایسه با آذرماه که بالغ‌ بر 4میلیون بات گزارش شده، افزایش داشته و البته در دی‌ماه بیشترین آمار بات‌نت‌ها از ابتدای سال جاری به ثبت رسیده‌است.

مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای) آمار آلودگی یک سال اخیر کشور را منتشر کرده‌است. در نمودارهای زیر تعداد بات‌نت‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی که در ماه‌های اخیر تا پایان مهرماه سال جاری ثبت شده، قابل مشاهده است. منحنی distinct تعداد ‌IPهایی را نشان می‌دهد که برای آنها حداقل یک مورد گزارش آلودگی ثبت شده و منحنی total مجموع کل آلودگی‌های این‌IPها را نمایش می‌دهد.

همچنین آسیب‌پذیری (Vulnerability) به معنی ضعف در روش‌های امنیتی سیستم، کنترل‌های داخلی، یا پیاده‌سازی است که می‌تواند مورد سوء‌استفاده قرار گیرد. در دی‌ماه، 5میلیون و 743 هزار و 456 آسیب‌پذیری گزارش شده‌است. تعداد آسیب‌پذیری‌ها اگرچه در مقایسه با آذرماه که بالغ‌بر دو میلیون بوده افزایش داشته، اما در مجموع در یک سال گذشته، تعداد آسیب‌پذیری‌ها روبه کاهش بوده‌است.

مرکز ماهر گزارش داد: گسترش بات‌نت‌ها در سال جاری


منبع: ايسنا

 

بزرگ فکر کنید و هوشمندانه کار کنید ...